4 vježbe za zujanje u ušima koje morate probati

Tinitus, poznat i kao zujanje u ušima, može biti izuzetno frustrirajući problem koji utječe na mnoge ljude. Može se pojaviti iznenada i često ometati svakodnevni život.

Iako postoje razni uzroci tinitusa, uključujući izloženost glasnoj buci, infekcije uha, pa čak i stres, postoje načini na koje možete ublažiti simptome. Vježbe za vrat i čeljust mogu biti izuzetno korisne u smanjenju nelagode uzrokovane tinitusom.

U nastavku donosimo četiri vježbe za zujanje u ušima koje biste trebali isprobati kako biste olakšali tinitus. Redovito izvođenje ovih vježbi može donijeti značajno olakšanje. Uz fizičke vježbe, važno je i opuštanje te smanjenje stresa.

Vježba istezanja vrata

Prva vježba koja može pomoći u ublažavanju tinitusa je istezanje vrata.

Napetost u vratu može doprinositi zujanju u ušima, stoga je važno redovito istezati ovaj dio tijela kako biste smanjili pritisak na krvne žile i živce koji prolaze kroz ovo područje.

Ova vježba također može poboljšati fleksibilnost i pokretljivost vrata, što dodatno može pomoći u ublažavanju simptoma tinitusa.

Kako izvesti vježbu istezanja vrata

  1. Početni položaj: Sjednite ili stanite uspravno s ravnim leđima. Provjerite je li vaša glava u ravnini s kralježnicom i opustite ramena.
  2. Istezanje naprijed: Lagano nagnite glavu prema naprijed, pokušavajući dotaknuti prsa bradom. Osjetit ćete istezanje u stražnjem dijelu vrata. Zadržite ovaj položaj 5-10 sekundi dok duboko i mirno dišete.
  3. Povratak u početni položaj: Polako podignite glavu natrag u početni položaj, vodeći računa da ne radite nagle pokrete.
  4. Istezanje unatrag: Nagnite glavu unatrag, gledajući prema stropu. Osjetit ćete istezanje u prednjem dijelu vrata. Zadržite ovaj položaj 5-10 sekundi, također dišući mirno.
  5. Bočno istezanje: Nagnite glavu prema lijevom ramenu, pokušavajući da desno uho približite ramenu, ali ne podižući rame prema uhu. Zadržite 5-10 sekundi, zatim polako vratite glavu u početni položaj. Ponovite isto na desnoj strani, naginjući glavu prema desnom ramenu.

Ova jednostavna rutina može postati dio vaše svakodnevne prakse, donoseći vam olakšanje i poboljšavajući kvalitetu života.

Ako ste uporni i redoviti, možete osjetiti značajno poboljšanje simptoma tinitusa i općenito bolje stanje vašeg vrata i glave.

 

@tinnitusharmonyhr 🌟 Link shopa u opisu profila #zujanjeuusima #tinitus #kiropraktika #otorinolaringolog ♬ original sound - TinnitusHarmonyHR

 

Vježba pomicanja čeljusti

Napetost u čeljusti također može biti povezana s tinitusom, osobito kod osoba koje pate od poremećaja temporomandibularnog zgloba (TMJ).

Ovaj zglob je poput šarke na vratima - kada je ukočen ili ne radi pravilno, može uzrokovati nelagodu i zujanje u ušima.

Sljedeća vježba pomaže u opuštanju mišića čeljusti, čime se smanjuje pritisak na zglob i olakšavaju simptomi tinitusa.

Kako izvesti vježbu pomicanja čeljusti

  1. Početni položaj: Sjednite uspravno s ravnim leđima, kao da ste stup koji drži krov kuće stabilnim. Opustite ramena i postavite glavu u prirodni položaj.
  2. Pomicanje naprijed-natrag: Lagano pomaknite čeljust naprijed, držeći usne zatvorene, kao da pokušavate dotaknuti nevidljivu barijeru ispred sebe. Zadržite ovaj položaj 5 sekundi, zatim vratite čeljust u početni položaj.
  3. Pomicanje lijevo-desno: Pomaknite čeljust ulijevo, kao da pokušavate zagristi nevidljivi zalogaj sa strane. Zadržite ovaj položaj 5 sekundi, zatim vratite čeljust u početni položaj. Ponovite isto pomicanjem čeljusti na desnu stranu.
  4. Opuštanje: Otvorite i zatvorite usta nekoliko puta, kao da zijevate ili žvačete, kako biste opustili mišiće čeljusti i omogućili im da se resetiraju.

Redovitim izvođenjem ovih jednostavnih vježbi, možete pomoći svojoj čeljusti da ostane opuštena i fleksibilna, što može smanjiti simptome tinitusa i poboljšati kvalitetu vašeg života.

Kao što održavanje vrata na vratima osigurava glatko otvaranje i zatvaranje, tako i briga o čeljusti može osigurati da se osjećate bolje i manje opterećeno nelagodom.

Osim smanjenja tinitusa, pravilna njega čeljusti može poboljšati vaše svakodnevne aktivnosti poput govora, jedenja i zijevanja, čime se ukupno povećava vaša udobnost i funkcionalnost u svakodnevnom životu.

Vježba disanja za opuštanje

Tehnike disanja mogu biti izuzetno korisne u smanjenju stresa i napetosti, koji su često povezani s tinitusom. Kad se osjećate napeto ili preopterećeno, disanje može biti jedan od najjednostavnijih načina za brzo smirivanje uma i tijela.

Sljedeća vježba disanja može vam pomoći da se opustite i smanjite simptome tinitusa.

Kako izvesti vježbu dubokog disanja

  1. Početni položaj: Sjednite ili lezite u udoban položaj. Neka vaše tijelo bude opušteno, a leđa ravna. Ako ležite, možete staviti jastuk ispod koljena radi dodatne udobnosti.
  2. Priprema: Zatvorite oči i usmjerite svoju pažnju prema unutra. Duboko udahnite kroz nos, osjećajući kako zrak ulazi u pluća. Brojte do četiri dok udišete, pazeći da udahujete duboko, ali prirodno.
  3. Zadržavanje daha: Nakon što ste udahnuli, zadržite dah na četiri sekunde. Osjetite kako se vaše tijelo puni kisikom i zadržite taj osjećaj punjenja i mira.
  4. Izdah: Polako izdahnite kroz usta, brojeći do šest. Osjetite kako se vaš abdomen spušta dok izdišete. Koncentrirajte se na potpuno pražnjenje pluća, oslobađajući se napetosti i stresa iz tijela.
  5. Ponavljanje: Ponovite ovaj ciklus disanja 5-10 puta, usredotočujući se na ritam disanja i osjećaj opuštanja koji dolazi s svakim udahom i izdahom. Dopustite sebi da se potpuno prepustite ovom procesu i osjetite kako vaš um postaje mirniji, a tijelo opuštenije.

Ova jednostavna vježba disanja može biti izuzetno korisna u vašoj svakodnevnoj rutini za upravljanje tinitusom.

Redovitim prakticiranjem, možete poboljšati svoju sposobnost opuštanja i smanjiti intenzitet zujanja u ušima, čime poboljšavate i kvalitetu svog života.

Vježba masiranja vrata i glave

Masiranje vrata i glave može biti izuzetno korisno za poboljšanje cirkulacije krvi, opuštanje mišića te smanjenje simptoma tinitusa. Ove tehnike masaže mogu pomoći u smanjenju napetosti i stresa koji često pridonose pogoršanju simptoma tinitusa.

Evo detaljnijeg opisa kako izvesti masiranje vrata i glave:

Kako izvesti masiranje vrata i glave

Masiranje vrata i glave može biti izuzetno korisno za poboljšanje cirkulacije krvi, opuštanje mišića te smanjenje simptoma tinitusa.

Ove tehnike masaže mogu pomoći u smanjenju napetosti i stresa koji često pridonose pogoršanju simptoma tinitusa. Evo detaljnijeg opisa kako izvesti masiranje vrata i glave:

  1. Početni položaj: Sjednite ili stanite uspravno, preferirano s ravnim leđima kako bi podržali dobar položaj tijela. Opustite ramena i smirite se prije nego što započnete s masažom.
  2. Masiranje vrata: Prstima nježno masirajte stražnji dio vrata kružnim pokretima. Počnite od baze lubanje i postupno se spuštajte prema dolje prema ramenima. Pritisak neka bude umjeren, dovoljno jak da osjetite olakšanje i opuštanje mišića, ali pazite da ne bude prejak kako ne biste uzrokovali nelagodu ili bol.
  3. Masiranje glave: Nastavite prstima nježno masirati vlasište kružnim pokretima. Fokusirajte se na područja oko ušiju i sljepoočnica, gdje se često nakuplja napetost. Pokušajte biti pažljivi i osjetljivi prema područjima gdje osjećate najviše napetosti. Ovo će pomoći u opuštanju mišića i poboljšanju cirkulacije krvi u tim područjima.
  4. Trajanje masaže: Preporučuje se masiranje svakog područja (vrata i glave) 3-5 minuta, ili dok osjetite da se napetost i nelagoda smanjuju. Možete ponoviti postupak nekoliko puta tijekom dana prema potrebi, posebno ako primijetite da vam masiranje pomaže u smanjenju simptoma tinitusa.

Masiranje vrata i glave može biti jednostavan, ali moćan način za smanjenje napetosti i stresa u tijelu te time pomoći u smanjenju simptoma tinitusa.

Uz redovitu primjenu ove tehnike, možete osjetiti poboljšanje općeg stanja i ugodu u svakodnevnom životu.

Zaključak

Tinitus može biti izuzetno frustrirajući problem koji utječe na mnoge ljude, ali postoje načini za ublažavanje njegovih simptoma.

Fizičke vježbe za vrat i čeljust, tehnike disanja i masaža vrata i glave mogu pružiti značajno olakšanje.

Vježbe za zujanje u ušima mogu smanjiti napetost mišića, poboljšati cirkulaciju krvi i smanjiti stres koji često pridonosi pogoršanju tinitusa.

Stoga, integriranje ovih tehnika u svoju svakodnevnu rutinu može vam pomoći da se osjećate bolje i smanjite učestalost i intenzitet zujanja u ušima.

Važno je biti uporan i dosljedan u prakticiranju vježbi kako biste dugoročno poboljšali svoje zdravlje i kvalitetu života.

Uz to, preporučuje se konzultacija s liječnikom ili stručnjakom za tinitus radi individualnog pristupa i daljnjih savjeta prilagođenih vašim potrebama.

Povratak na blog